Paspas Kullanımıyla İlgili Genel Bilgi

Paspas neden çok önemlidir?


Yapılan araştırmalara göre bina içindeki bütün kirin %80’i ayakkabı tabanıyla içeri sokulur. Binaya her giren kişi içeriye ayakkabı tabanında 7 gram toz taşır. Bu toz ve kir bina içine girdikten sonra koridorlarda, odalarda serbestçe dolaşır ve sadece zeminde değil, masanızın üzerinde, raflarda, mutfakta, bina içindeki tüm kiri oluşturur. Bu kirin binaya girmesini kolay bir şekilde engellemenin yolu etkili bir paspas sistemi kullanmaktır. Bu sayede bir binanın temizlik giderleri, temizliğe harcanan zaman ve iş gücü önemli ölçüde düşürlür, daha sağlıklı ve temiz bir ortam sağlanır.


Paspas, ziyaretçilerin üzerinde durup ayaklarını silmesine gerek bırakmadan, yürüyüş esnasında ayakkabı tabanındaki kiri söküp almalı ve hapsetmelidir. Paspasın yapacağı temizlik aşamalı olarak ele alınmalıdır:


Ayak altında biriken kaba toz, çamur, toprak gibi kirler güçlü bir sıyırıcı paspas ile birinci aşamada sökülmeli ve binanın dışında bırakılmalıdır.


Ayakkabı tabanında kalan ince toz ve kaba nem bu aşamada sökülerek binaya girmesi engellenir.


Son aşamada ayakkabı tabanındaki nem paspasa hapsedilir.


Paspasın yürüyüş esnasında kirleri ayakkabından etkili bir biçimde alması için gereken ideal mesafe 4,5 metredir (yaklaşık 8-10 adım), böylelikle her 2 ayak 4’er kez paspasın üzerine temas edecektir. Aşırı yoğun trafikli alanlarda daha uzun uygulamalar tavsiye edilir. 


Neden PROMAT® Paspas Sistemleri?


Promat® kalite demektir. Tüm Promat serisi ürünlerimiz sipariş edilen ölçülerde 1,2 mm veya 1,8 mm kalınlığında oksitlenmeyi önleyici eloksallı alüminyum profiller, AIS316 paslanmaz çelik teller, yüksek kalite sert PA 6 fırça profilleri, %100 ASOTA pp non-woven ve yüksek kalite poliamid halılar ve %100 EPDM lastik, profiller altında kaymayı ve sesi önleyici EPDM lastik bantlar kullanılarak üretilmektedir. Ürünlerimizde PVC şeritler, düşük kaliteli halılar, paslanmaya ve kopmaya müsait galvaniz teller, çok kısa sürede deforme olan dayanıksız fırçalar kullanılmamaktadır.


Daire, üçgen, bükümlü profiller gibi her türlü şekil uygulanabilmektedir.


Paslanmaz çelik bağlantı telleri en fazla 20 cm aralıklarla kullanılmaktadır. Dairesel paspaslar için bu mesafe ortalama 10 cm civarındadır. Tel arası mesafenin küçük olması dayanıklılığı ve paspas ömrünü arttırır.


Büyük ebatlı paspaslar nakliye, temizlik ve bakım kolaylığı sağlanabilmesi açısından parçalar halinde üretilmektedir. Parçaların birleştiği noktalarda paspasların aynı hizada kalması ve yerlerinden kıpırdamamaları için özel bağlantı sistemleri kullanılmaktadır.


Hazne içinde kullanılacak paspaslar için opsiyonel olarak L veya Z profili hazne içi çerçeveler yapılabilmektedir. Bu çerçeveler paspasın zemine daha iyi gömülmesini sağlar ve paspasın ömrünü uzatır.


Yüzeye serilerek kullanılacak paspaslarda ayak takılmasını ve kazaları engellemek için, kot farkını dengeleyen rampa profilleri kullanılmalıdır. Özel bağlantı sistemimiz sayesinde Andaç Promat ürünlerinde köşeler gevşemez ve dağılmaz.


Standart 17 mm profil yüksekliği (22 - 23 mm toplam yükseklik) ve 1,2 mm alüminyum et kalınlığı olan modelin yanı sıraçok yoğun trafikli alanlarda kullanılan ve tekerlekli trafiğe (el arabaları, alışveriş arabaları, tekerlekli valizler, forkliftler, vb) de müsade eden 1,8 mm et kalınlığında modellerimiz kullanılabilir. 


3 Adımda Temizlik


 • 1 Dış Mekan - Kaba Temizlik
 • Dış mekanda kullanılacak sıyırıcı paspaslarda emici olmayan, darbelere dayanıklı sert malzemeler kullanılmalıdır. Bu aşama için ideal elemanlar lastik ve fırçalardır. Promat Jupiter, Neptun, Uranus, Venus ve Decomat serileri ideal dış mekan paspaslarıdır.
 • 2 Giriş Bölgesi - Orta Kademe Temizlik
 • Üstü kapalı giriş alanlarında kullanılacak ideal paspaslar hem ince toz hem nem alma özelliklerine sahip Saturn ve Europa serisi paspaslardır.
 • 3 Mekan - İnce Temizlik ve Kurulama
 • İç mekanda nem ve toz alıcı paspaslar kullanılmalıdır. Nem ve toz alıcı paspas çeşitlerimizi çok seçenekli modellerimizden seçebilirsiniz.
   

PROMAT® Serileri


 • PROMAT® Standard serisi paspaslar 17 mm gövde yüksekliği, 21 mm toplam yüksekliktedir. 1,2 mm kalınlığındaki profiller çoğu yüksek trafik uygulaması için uygundur. Tekerlekli geçiş olmayan yüksek trafikli alanlarda okul, hastane, orta büyüklükteki binalarda kullanılabilir.
 • PROMAT® X serisi paspaslar 17 mm gövde yüksekliği, 21 mm toplam yüksekliktedir. 1,8 mm kalınlığındaki profiller aşırı yoğun trafikli alanlar için idealdir. Havalimanı, büyük alışveriş merkezi, metro istasyonu gibi günlük trafiği 5,000 kişinin üzerinde olan ve hafif tekerlekli geçişlere maruz kalan alanlar için uygundur.
 • PROMAT® X 23 serisi paspaslar 23 mm gövde yüksekliği, 27 mm toplam yüksekliktedir. 1,8 mm kalınlığındaki profiller aşırı yoğun trafikli alanlar için idealdir. Bu seri daha derin haznelere izin vermekte, bu sayede daha fazla kir biriktirilerek daha seyrek temizlik yapılabilmektedir. Havalimanı, büyük alışveriş merkezi, metro istasyonu gibi alanlarda kullanılmaya uygundur.
 • PROMAT® Grid serisi paspaslar 15 mm gövde yüksekliği, 19 mm toplam yüksekliktedir. 1,2 mm kalınlığındaki profiller çoğu yüksek trafik uygulaması için uygundur. Plastik bağlantı sistemi paspasın daha rahat rulo yapılmasını sağlar.
 • PROMAT® Fineline Serisi paspaslar 9 mm gövde yüksekliği 13 mm toplam yüksekliktedir. 1,5 mm kalınlığındaki profiller yoğun ve aşırı yoğun trafikli alanlarda kullanıma uygundur. Düşük profil yüksekliği daha az derin paspas haznelerinde kullanılmalarına izin verir. Alüminyum sıyırıcı profillerden oluşan bağlantı sistemi hem paspasın kolay rulo yapılmasını sağlar hem de son derece sağlam bir konstrüksiyon oluşturur. 
 • PROMAT® Fineline Serisi paspaslar 9 mm gövde yüksekliği 13 mm toplam yüksekliktedir. 1,5 mm kalınlığındaki profiller yoğun ve aşırı yoğun trafikli alanlarda kullanıma uygundur. Düşük profil yüksekliği daha az derin paspas haznelerinde kullanılmalarına izin verir. Alüminyum sıyırıcı profillerden oluşan bağlantı sistemi hem paspasın kolay rulo yapılmasını sağlar hem de son derece sağlam bir konstrüksiyon oluşturur. 
 • PROMAT® Thinline serisi paspaslar 8 mm gövde yüksekliği, 12 mm toplam yüksekliktedir. 1,2 mm kalınlığındaki profiller çoğu yüksek trafik uygulaması için uygundur. Plastik bağlantı sistemi paspasın daha rahat rulo yapılmasını sağlar. 8 mm kalınlığındaki ince gövde sayesinde fayans derinliğindeki haznelerde dahi kullanılabilir. 
   

Hazneli Paspas Sistemleri


PROMAT® alüminyum paspas sistemlerinin döşenmesi için zeminde paspasın derinliğine uygun bir hazne oluşturulması idealdir.


Bu sayede yaya ve alışveriş arabaları, tekerlekli sandalyeler gibi hafif tekerlekli araç trafiğinin herhangi bir engelle karşılaşmadan devam eder, ayak takılmaları engellenir, paspas daha az darbe alarak daha uzun ömürlü olur. Ayrıca toplanan kirler profiller arasından düşerek paspas haznesinde birikecek ve daha sonra kolaylıkla temizlenebilecektir. İsteğe bağlı olarak paspas haznesine göre hazırlanacak çerçeve profilleriyle paspasın hazneye kusursuz şekilde yerşeştirilmesi, mermer, granit gibi yüzey kenarındaki hataların üzerinin kapatılması sağlanabilir. Hazırlanacak çerçeve mermer, granit, vb malzemenin kırılmasını, çatlamasını önler, ölçü uyumsuzluklarını giderir ve daha düzgün bir görünüm sağlar.


Bütün PROMAT® serisi paspaslar için uygun derinlikte hazne bırakılması tavsiye edilir. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ayak takılmalarını engellemek için rampa profilleri kullanılmaktadır. 


Paspas Haznesinin Hazırlanması


Z Profil İçin (PROMAT® Standard Serisi)


 • Paspasların yerleştirileceği hazne hazırlanmadan önce haznenin soldan sağa (kapı genişliği) ve ileriden geriye (yürüme yolu) ebatları her 4 kenar için ayrı ayrı milimetrik olarak tesbit edilip, paspas siparişi uygun ölçülerde verilmelidir.
 • Z profilin üst çıkıntısı yüzeyin kenarına oturacak ve toplamda net 25-26 mm derinlik olacak şekilde paspas haznesi hazırlanmalıdır.
 • Z profilin alt kenarı zemine tam oturmalıdır, çerçeve hazne içine yerleştirildikten sonra, ortadaki 10 mm derinliğindeki boşluk şap, mermer, granit vb malzeme ile yüzey düz olacak şekilde doldurularak çerçevenin alt yanağıyla eşit hizaya getirilmelidir.
 • Opsiyonel olarak çerçeve yere dübel vasıtasıyla bağlanabilir.
 • Çerçeve hazırlandıktan sonra paspas yuvasına yerleştirilir, en az haftada bir kez yerinden çıkartılıp elektrik süpürgesiyle ve sert fırçayla temizlenmelidir.
   

L Profil İçin (PROMAT® Standard Serisi)


 • Paspasların yerleştirileceği hazne hazırlanmadan önce haznenin soldan sağa (kapı genişliği) ve ileriden geriye (yürüme yolu) ebatları her 4 kenar için ayrı ayrı milimetrik olarak tesbit edilip, paspas siparişi uygun ölçülerde verilmelidir.
 • L profilin üst çıkıntısı yüzeyin kenarına oturacak ve toplamda net 25-26 mm derinlik olacak şekilde paspas haznesi hazırlanmalıdır.
 • L profilin alt kenarı zemine tam oturmalıdır, çerçeve hazne içine yerleştirildikten sonra, ortadaki 10 mm derinliğindeki boşluk şap, mermer, granit vb malzeme ile yüzey düz olacak şekilde doldurularak çerçevenin alt yanağıyla eşit hizaya getirilmelidir.
 • Opsiyonel olarak çerçeve yere dübel vasıtasıyla bağlanabilir.
 • Çerçeve hazırlandıktan sonra paspas yuvasına yerleştirilir, en az haftada bir kez yerinden çıkartılıp elektrik süpürgesiyle ve sert fırçayla temizlenmelidir.
   

Çerçevesiz, hazne kullanımı için (PROMAT® Standard Serisi)


 • Paspas haznesi 18 -20 mm derinlik olacak şekilde hazırlanmalıdır. Haznenin tabanı eğimsiz, engebesiz ve düzgün olmalıdır.
 • Paspasların yerleştirileceği hazne hazırlanmadan önce haznenin soldan sağa (kapı genişliği) ve ileriden geriye (yürüme yolu) ebatları her 4 kenar için ayrı ayrı milimetrik olarak tesbit edilip, paspas siparişi uygun ölçülerde verilmelidir.
 • Paspas hazneye direkt olarak yerleştirilir, en az haftada bir kez yerinden çıkartılıp elektrik süpürgesiyle ve sert fırçayla temizlenmelidir.
   

Yüzey uygulamaları (rampalı paspaslar)


 • Hazne açılma imkanı olmayan yerlerde paspaslar ayak takılmalarını önleyecek eğimli çerçeveyle üretilerek yüzeye serilebilir. Rampa profilleri paspasın 1, 2, 3 veya 4 kenarına uygulanabilir.
 • Paspas zemine direkt olarak yerleştirilir, en az haftada bir kez yerinden kaldırılıp elektrik süpürgesiyle ve sert fırçayla temizlenmelidir. 
   

Paspas Temizliği ve Bakımı


 • Paspas en az haftada bir kez haznesinden çıkartılarak veya serildiği yerden kaldırılarak altında biriken kirler süpürülmeli, paspasın yüzeyi fırça ve mümkünse basınçlı suyla temizlenmelidir.
 • Paspas yerinden çıkarılmadan elektrik süpürgesiyle vakum yapılabilir. •Zemin müsaitse paspas haznesi içerisine gider yapılarak paspasın hazneden çıkartılmadan yıkanması sağlanabilir.